-75 gram foder per fasan per dag.
-1 fodertønde for hver 50 meter.
– Skræmmere skal flyttes dagligt.

Af Aage Krogsdam
Foto: Steen Andersen samt Paulpixs og Anthony Smith Images/Shutterstock

Jagten på fasaner er nu på sit højeste, både på de større konsortier på godserne og på de mindre revirer med de små hyggelige bondejagter. De fleste fasaner blev sat ud i volierer af forskellige størrelser i juli måned, og herfra har de indtil nu i november spredt sig ud over reviret og befinder sig i remiser, læhegn og skovområder. Og selvom der er en del naturlig føde, så skal der fortsat fodres. Fasanerne foretrækker hvede og majs, som de faktisk er helt vilde med. På mange godser er der ansat skytter til at styre udsætningerne, fodringen samt selve jagterne. Det gøres forskelligt fra skytte til skytte, men der er dog nogle fælles lighedstegn ved skytternes arbejde.

Biotopplaner

”Her på Brahesborg gods nær Assens sætter vi cirka 4300 fasaner ud på de cirka 550 hektar, hvor der er implementeret en biotopplan,” fortæller formand for Danske Herregaardsjægere og skytte på godset, Morten Truelsen.

”Vi har ifølge vores biotopplan lov til at udsætte 5500 fasaner, men udsætter som sagt 4300, fordi det...

Få adgang til denne artikel samt alt indhold på JVV.dk - inkl. seneste 2 års magasiner - fra 39 kr. per måned . Se alle muligeder her. Log ind og læs artiklen straks: